
Československo bylo letecká velmoc. Měli jsme továrny na letadla. Měli jsme kosmonauta…
Snad jednou zase i mít budeme…
O to víc potěšující je fakt, že například co se vesmírného výzkumu týká, patříme ke světové špičce. Mimochodem, věděli jste, že v posledním měsíci dostaly se na oběžnou dráhu Matičky Země tři nové české družice? A že na jedné z nich je umístěna fotografie československého kosmoplavce plk. Oldy Pelčáka?…
Včera proběhla v přednáškovém sále Fakulty dopravní ČVUT v Praze na Albertově již třetí ze seriálu zimních odborných besed ČsSL. Bylo nám velkou ctí přivítat vážené hosty, PhDr. Kateřinu Bernardovou, plk. v. v., rtm. Vítka Stibora a Simona Klingu. Tématem oproti dvěma minulým besedám nebyla historie, ale budoucnost…
Když jste byli malí, chtěli jste býti kosmonautem nebo popelářem? Za sebe mohu s klidným srdcem říci, že obojím. A jemu se to vlastně splnilo. Simon, ač teprve středoškolský student (!!!) dokázal se svým týmem LASAR zvítězit v mezinárodním vesmírném klání v Houstonu v USA s projektem oživení družic na oběžné dráze, případně jejich navedení do hustších vrstev atmosféry. V podstatě řečeno. A v prosinci loňského roku mohl z Floridy pozorovat start rakety Falcon 9, na jejíž palubě byla česká studentská družice LASARsat. I my byli při tom, spolu s ostatními z týmu v laserovém výzkumném středisku HiLase v Dolních Břežanech. Konec konců jsme o tom již psali. Zde i na webu ČsSL. pro nás to byla navíc srdeční záležitost, neb na palubě LASARsatu je umístěna krom jiných „pozemských artefaktů“ i fotografie čestného předsedy Českého svazu letectví plk. Ing. Oldřicha Pelčáka. A také Olina, maskota projektu ČsSL pro nejmenší dětí „Olinova tygří(ková) letka“…
PhDr, Kateřina Bernardová, plk. v. v., a rtm. Vítek Stibor jako členové týmu KOSMOW dlouhodobě pracují na projektech pro mezinárodní kosmické agentury, navazujících na desetiletí výzkumu Jaroslava Sýkory. Nejedná se toliko o psycho-sociologický výzkum, zaměřený na dlouhodobý pobyt posádek v uzavřených prostorách, ale všeobecně na terénní výzkum, zaměřený na exponované profese. Na hasiče, potápěče, vojáky, kosmoplavce,… zkrátka na lidi, kterým při výkonu jejich povolání/poslání hrozí bezprostřední smrt, či se s ní alespoň dennodenně setkávají…
Samozřejmě ale i na záležitosti rázu ryze technického, Jako je laserová komunikace…
Beseda, plánovaná cca na 90 minut protáhla se na bezmála 3,5 hodiny. A nutno říci, že se setkala s naprostým úspěchem. Všichni přítomní, ať už „staří zkušení pardálové“, či mládež prozatím školou povinná, napjatě a se zaujetím poslouchali, vznášeli dotazy, zaznamenávali si…
Pídili se po dalších vědomostech, které by mohli dostat na dalších besedách…
Co je však nejdůležitější? A nejvíc potěšující? Simon je středoškolák. Vítek je mladý člověk… Ano. Podobnými věcmi se zabývá mladá generace. My starší mohli jsme nabýt dojmu, že jsme vědomostně „zamrzli“ v letech devadesátých. OK, není to nemožné. Jiná doba, jiné technologie, jiné možnosti…
Ale… A to musím vztyčit prst (a nikolivěk střední). Jsou to mladí lidé, kteří mají budoucnost před sebou. Mladí lidé, kteří toho mnoho dokážou. Mladí lidé, na které budeme moci být po právu hrdi…
Úžasný zážitek! Díky, Katko. Díky, kluci. A díky všichni, kdož jste přišli. Těšíme se na setkání již 19. února a i později na besedách dalších, o nichž Vás budeme s radostí informovat…
BTW1: Více o besedě i projektech v časopisu Flying Revue…
BTW2: Pro zájemce,… výše zmíněnou družici LASARsat je možné sledovat na tomto odkazu – https://db.satnogs.org/satellite/LLUY-1732-6975-8970-4189…