Představitelé Českého svazu letectví byli pozváni na akci v holandském Pettenu, místu, kde ke konci prosince 1942 moře na břeh vyplavilo člun s trosečníky . V úterý 17.října 2017 odstartoval ze Kbel letoun CASA, aby v Čáslavi nastoupili zástupci 21.základny taktického letectva a také zástupci 22.základny vrtulníkového letectva Sedlec. Delegaci Českého svazu letectví tvořili Jiří Kubala, Oldřich Pelčák a Josef Pešek.
Ti čtenáři, kteří se zajímají o historii českých letců bojujících za II. světové války ví, že nadpis tohoto článku není žádná tajná šifra, ale označení bombardéru Vickers Wellington, kterému velel četař Alois Šiška. Domnívám se, že nejlépe to ve svém projevu vyjádřila velvyslankyně České republiky v Nizozemském království paní Jana Reinišová: „Neumíme si představit, co musela posádka letounu Wellington KX-B prožít po nouzovém přistání na hladinu moře. Šest nekonečných dní pobytu v ledových vlnách, než člun s trosečníky 3.ledna 1942 vyplavilo moře na holandské pobřeží poblíž vesnice Petten“.
V odpoledních hodinách 28.prosince 1941 odstartovalo osm bombardérů 311.československé perutě britského královského letectva z letiště v hrabství Norfolk k náletu na německý přístav Wilhelmshaven, kde posádku jednoho z nich tvořili první pilot-četař Alois Šiška, druhý pilot-četař Josef Tománek, navigátor-nadporučík Josef Mohr, radiotelegrafista-nadporučík Josef Ščerba, přední střelec-četař Pavel Svoboda a zadní střelec-četař Rudolf Skalický. Letoun byl nad cílem těžce poškozen a posádka musela nouzově přistát na hladině Severního moře. Z posádky, která přežila toto nouzové přistání na vodní hladinu, přežili pouze tři – Šiška, Ščerba a Svoboda.
„Jsem velice rád, že mezi dnešními účastníky vidím mladé piloty, kteří nezapomínají a hlásí se k odkazu hrdinských činů pilotů II. světové války,“ pronesl ve své řeči velitel 21. základny taktického letectva Čáslav, plukovník Petr Tománek. V závěru aktu pak dvojice letounů L-159 Alca čáslavské základny provedla opakovaný průlet nad památníkem, který byl vystavěn v tento den před pěti léty skupinou letců, kteří si říkají Tmavomodří a jmenovitě Jaroslavem Morochovičem, Zdenkem Nožičkou, Pavlem Staňkem a Jaroslavou Morochovičovou.
Na závěr dcera Aloise Šišky paní Dagmar Johnson Šišková poděkovala všem účastníkům a spoluorganizátorům za květinové dary, perfektní organizaci a účast na této akci.
Autor textu i fotografií: Ing. Oldřich Pelčák, předseda Českého svazu letectví