Ve čtvrtek 13. září udělil spolek Letci Plzeň zcela výjimečně u příležitosti stého výročí československého letectví medaile 58 osobnostem, jež se zasloužily o šíření dobré pověsti československého letectví a propagace a především letcům československého a českého letectví. Ocenění, modrou stuhu, si vyznamenaní převzali při slavnostním aktu v Obřadní síni plzeňské radnice.
Mezi oceněnými byli za město Plzeň primátor Martin Zrzavecký, vedoucí kanceláře primátora Václav Pach a Slavomír Tomčák z oddělení krizového řízení Magistrátu města Plzně. Ze starostů městských obvodů byli oceněni starosta Slovan Lumír Aschenbrenner, starosta Doubravky Michal Chalupný a starosta Litic Jaromír Janoušek. Modrou stuhu obdržel také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.
„V roce 1992 jsem dostal povolávací rozkaz do Žatce, protože jsem ještě neměl dostudovanou školu, byl jsem přeřazen do Líní. Období od jara 1994 do léta 1993, kdy jsem byl v Líních, bylo stěžejní pro můj další osobní rozvoj. Přál bych si, aby se vrátila povinná vojenská služba. Je nám ctí, že město Plzeň podporuje spolek letců, který připomíná naše významné piloty,“ uvedl při slavnostním předávání ocenění primátor Martin Zrzavecký.
„Československé letectvo vzniklo pouze o dva dny později než samostatný československý stát dne 30. října 1918 jako Letecký sbor československé armády, u jehož zrodu stáli letci z první světové války. S prvky francouzského velení fungovalo naše letectvo až do Mnichovské dohody, poté bylo předáno do rukou německého Luftwaffe. Mnoha pilotům zaniklého letectva se podařilo uniknout především do Francie,“ připomněl osud letectva Ladislav Vitík z plzeňského spolku Českého svazu letectví.
Odkaz na článek na webu Města Plzeň, kde jsou k nalezení i fotografie…
Text: Adriana Jarošová