Slavnostní odhalení Lípy republiky, vysazené spolkem Letci Žatci ke stoletému výročí vzniku Československa, doplnilo tradiční vzpomínkovou akci u památníku severočeským válečným letcům v žateckém Podměstí. Součástí slavnosti bylo také předání pamětních medailí potomkům zesnulých členů leteckého sdružení.
Velká část slavnostních projevů u památníku se věnovala samotným letcům a letošnímu výročí 100 let vzniku Československé republiky. „Připomínáme si 100 let od vzniku republiky, stoleté výročí vzniku letectva, ale také 70 let od leteckého mostu Žatec – Haifa v Izraeli,“ připomněla starostka Žatce Zdeňka Hamousová některá „osmičková“ výročí.
Samotný památník vznikl kvůli tomu, aby připomněl hrdinství severočeských válečných letců. „Uctíváme ty, kteří na cizích křídlech bojovali na naši svobodu,“ zdůraznila Z. Hamousová nasazení pilotů za druhé světové války.
V podobném duchu promluvil také Josef Novotný, starosta Toužetína, pod nějž patří i Donín, rodiště generála Františka Fajtla – asi nejznámějšího českého válečného pilota v RAF. „Když opouštěli svou vlast, počítali s tím, že už se nemusí nikdy vrátit. Rozhodně nepředpokládali, že je tady nyní budeme oslavovat. Byli to ryzí vlastenci,“ zdůraznil hrdinství válečných pilotů J. Novotný.
Právě toužetínský starosta s členy spolku Letci Žatec před sedmi lety navštívili žateckou starostku a přišli s myšlenkou, aby v Žatci, městě tradičně spojeném s vojenským letectvem, vznikl památník uctívající válečné piloty z celého Ústeckého kraje. Za podpory města Žatce, Ústeckého kraje, sponzorů i armády byl před šesti lety odhalen památník v Podměstí na místě, které dřív připomínalo konec druhé světové války. Jeho autorem byl architekt Jan Hančl. Nyní se tam každoročně koná v září pietní akce na počet letců. Letošní slavnostní akce se jako čestní hosté zúčastnili generálové Jiří Martínek z Česka a Štefan Gombík ze Slovenska.
Letošní vzpomínka byla spojená s předáním pamětních medailí pozůstalým zesnulých letců, kteří na žatecké letišti sloužili a byli členy spolku Letci Žatec. Jedním z nich byl major Milan Valo. Medaili převzala jeho žena, která se slavnosti zúčastnila i s dalšími příbuznými. „Manžel sloužil v Žatci od roku 1958 do roku 1985. V Žatci jsme také bydleli, teprve po roce osmdesát pět jsme se přestěhovali do Mostu,“ vzpomínala paní Valová. Major M. Valo sloužil jako letovod letky, poté, co skončil s létáním, se přesunul na několik let k pozemnímu personálu.
Jednu z pamětních medailí převzala také žatecká starostka Zdeňka Hamousová jako výraz díků za dlouholetou spolupráci města a spolku Letci Žatec. Společně s předsedou spolku Václavem Vaškem pak starostka slavnostně odhalila i pamětní desku u Lípy republiky. „Tato lípa, jako symbol české státnosti, byla zasazena dne 13. 9. 2018 z iniciativy spolku Letci Žatec a města Žatec, při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa a československého letectví, aby se stala připomínkou jeho bohaté historie v období let 1918 – 2018,“ stojí na pamětní desce.
Odkaz na článek na webu Města Žatec, kde jsou k nalezení i fotografie…
Autor: Tomáš Kassal