Na březnové výroční schůzi zhodnotili členové spolku Letci Bechyně výsledky své činnosti, která byla přes mnohá omezení aktivní.
Předseda Ing. Plaňanský zdůraznil dobrou spolupráci s městem a vojenskou posádkou.
Loňského roku obdržel bechyňský občan a významný vojenský pilot pan Vladimír BOREK, plk. v. v., ocenění udělením medaile „Za zásluhy o Český svaz letectví“. Vyznamenání udělilo předsednictvo ČsSL za významný podíl na prosazení otevření této organizace co nejširší veřejnosti.
Je třeba zdůraznit nemalý podíl pana Borka při budování vojenského letectva a zvyšování jeho kvality. Dosáhl vysokého mistrovství v pilotování několika typů letadel MiG-15, MiG-19 a MiG-21.
Na veřejnosti se představil poprvé na leteckém dnu 4. 9. 1960 v Ruzyni jako člen unikátní akrobatické skupiny 15 letounů MiG-15 bis, vedené kpt. Dokoupilem, která neměla a nemá ve světě obdoby.
Později létal v akrobatické skupině – „boxu“ letounů MiG-19, neoficiálně zvané podle svého velitele „Patrikovci“.
Pan Borek je nositelem vyznamenání „Za statečnost“, kterou projevil při úspěšném vyřešení havarijní situace na leteckém dni k 20. výročí SNP ve Zvolenu v roce 1964.
Po nástupu tzv. normalizace byl pro svoje postoje propuštěn z armády a pracoval v několika profesích. V roce 1990 byl rehabilitován a zahájil obnovení Svazu letců Československé republiky, zakládal odbočku v Bechyni, byl dlouholetým předsedou a i nyní, v pokročilém věku je platným členem.
Letos ministerstvo obrany ocenilo jeho celoživotní činnost udělením „Pamětní medaile armádního generála Karla Janouška“ za vynikající práci ve prospěch vojenského letectví České republiky.
Medaili osobně předala delegace z ministerstva panu Borkovi na výroční schůzi za mohutného potlesku.
Přejeme vyznamenanému hodně zdraví do dalších let.
Za spolek Letci Bechyně
Ing. Václav Vokáč