Týž den 15.11.2022, jako se na letišti v Líních konala akce za zachování letiště, tak se v Muzeu Policie ČR konala vernisáž výstavy „Pod ochranou křídel aneb pomoc a bezpečí ze vzduchu“, kde modely členů našeho spolku tvoří 90% exponátů výstavy a termín byl již dlouhodobě vypublikován. Z důvodu kolize termínů jsme se nemohli zúčastnit akce v Líních a stejně tak na vernisáži chyběly některé významné osobnosti českého letectví, jejichž přítomnost byla v danou chvíli důležitější právě v Líních.
Nicméně, právě proto, že jsme nemohli být v Líních, tak při slavnostním zahájení výstavy z mých úst zaznělo, že členové našeho spolku se jednoznačně staví za zachování letiště Plzeň – Líně a byli v první stovce těch, kdo petici za jeho zachování podepsali. O tom, že mám k Líním i osobní vztah by bylo na samostatné vyprávění.
Nicméně i tak se nám podařilo spojit záležitost slavnostního otevření výstavy s proklamací záchrany tohoto jedinečného letiště na západě Čech, které mimo jiné hraje i důležitou roli v historii a tradicích československého a potažmo českého letectví.
A pokud jde o výstavu, tak ta potrvá do konce února 2023 a připomíná prostřednictvím radiem řízených modelů maket skutečných letadel, především ochranu vzdušného prostoru Československa, což vyjma období 2. sv. války mezi roky 1935 – 1950, zabezpečovalo policejní letectvo, aby ji následně převzalo letectvo vojenské, tak jako je tomu do současnosti. Proto lze v expozici shlédnout četnickou Avii B-534 v markingu tak jak s ní létal npor. Josef Jaške, dále Me-109G-10(Avia S-99) v barvách Bezpečnostního letectva a stejně tak „policejní“ Lavočkin La-7. Naleznete zde i další legendy ochrany vzdušného prostoru a to tři kusy Migů-21MF, tedy legendu ochrany vzdušného prostoru Československa i České republiky mezi roky 1963 od prvních variant F až do roku 2005, kdy končily verze tzv. MFN. Stejně tak lze na výstavě shlédnout i letouny pátrací, záchranné a hasicí. Namátkou lze jmenovat obě varianty legendárních Čmeláků, K-65 Čáp i Piper J-3. Dále je vystaven Canadair CL-415/515 i Air Tractor AT-802 Fire Boss – oba typy letounů jsou vystaveny ve zbarvení, ve kterém byly nasazeny v létě k hašení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku.
A protože základy letectví získává drtivá většina pilotů v rámci sportovního letectví, tak i částečně tuto kapitolu a um sportovních letců připomínají čtyři modely letounů C-11 v barvách legendárního „Boleslavského boxu“ a typovou řadu Trenér zastupuje vrchol této vývojové řady Zlín Z-726 Universal. A protože v pořádání výstavy jsme samozřejmě nebyli sami, tak lze shlédnout i modely kolegů z LMK Praha 5 – Lipence a to především slavnou Avii Ba-122 a Avii Bh-11 i další modely letadel. Celkem jich je v expozici ke shlédnutí 24.
Hlavním přínosem výstavy je dle mého názoru připomenutí skutečnosti, že bez tak důležitých letišť jako je mimo jiné i letiště Plzeň -Líně(protože každé letiště má svou důležitost např. i nouzová plocha, někteří letci o tom vědí své), také může nastat doba, že pomoci a bezpečí ze vzduchu se nedočkáme. A je morální povinností každého slušného člověka udělat maximum pro to, aby pomoc a bezpečí ze vzduchu zůstalo zachováno i pro budoucí generace.
René Černý – předseda Spolku historie vojenského a policejního letectva Kolešovice u Rakovníka