Setkání regionálních muzejníků…
Tato akce byla historicky prvním setkáním malých muzejníků, kterou jsem inicioval na základě nezištné pomoci několika malých muzeí v době vzniku muzea našeho. Všichni víte, že máme v muzeu spoustu věcí, které nám někdo z nich zapůjčil. A když se k tomu přidala řada dalších, které postupně dodali naši členové i někteří návštěvníci, vypadá muzeum tak, jak ho znáte…
Hledal jsem způsob, jak vám poděkovat, a tak jsem navrhl jako člen redakční rady Českého svazu letectví, abychom nějakým způsobem soustředili a spojili malé muzejníky do jakési komunity, ve které by si mohla malá muzea pomáhat. Nejenom našemu muzeu, ale navzájem, mezi sebou. Oslovil jsem téměř čtyřicet adres, za kterými se skrývala malá, soukromá muzea, nebo i drobní sběratelé letecké techniky, ale i leteckých příběhů.
Jedním z hlavních úkolů setkání muzejníků je vytvořit neveřejnou databázi co největšího množství malých muzeí, sbírek i sběratelů, kteří by se chtěli do společného setkávání zapojit. Nejenom výměnou zkušeností ze zachování historie letectví, ale třeba i výměnou nebo zápůjčkou muzejních exponátů tak, aby spatřily světlo světa a byly k nahlédnutí v některých muzeích. Významnou součástí setkávání by měla být také pomoc. Například s dotačními programy, právní pomocí při jednání s úřady, ale také popularizací a zveřejňováním informací právě o malých muzeích, formou medializace v odborných leteckých časopisech, ale i veřejných médiích. To by jistě pomohlo zvýšit návštěvnost muzeí a sbírek, které ve velké míře existují převážně z příspěvků a vstupného návštěvníků…
První setkání, na kterém přivítal přítomné místopředseda ČsSL a ikona nejen vojenského, ale i civilního létání, Václav Vašek, se odehrávalo ve velice přátelském a vstřícném duchu, i když nikdo pořádně netušil, co od něj může očekávat. Muzejníci se sjeli za všech konců republiky a celý průběh setkání probíhal ve vzájemné výměně zkušeností…
Není potřeba probírat každý bod programu, je však dobré zmínit první vlaštovky, které se nebály na setkání přijet, a zahájit tak možnou budoucí spolupráci mezi provozovateli malých regionálních muzeí. Pořádající složkou bylo nově otevřené Letecké muzeum Korea-Merkur spolku Letci Žatec a jeho zástupce Františka Blahouta. Mezi hosty byli zástupci Leteckého muzea v Kunovicích (Martin Hrabec), Spolku pro leteckou historii Třebíč (Jiří Kabát), Technického muzea v Brně (Tomáš Přibyl), Leteckého muzea Malhostovice (Jiřím Kučera), Leteckého muzea Libořezy (David Formánek), Mezinárodního památníku obětem 2. světové války Most (Edvard D. Beneš), Air Parku Zruč (Karlel Tarantík) a Klubu přátel historických vojenských jednotek Mordové rokle v Milovicích (Jan Harcuba). Společná diskuze byla velice přínosná a každý v ní předal své vlastní zkušenosti z provozu muzeí nebo předvádění sbírek. Mimo dotací, o nichž pohovořil Josef Piňos, člen výboru ČsSL, se řešilo i zavádění nových technologií do muzeí, jako jsou virtuální prohlídky, virtuální realita v trenažerech (ukázku možností jejího využití předvedl Vláďa Šťastný od 1. virtuální výcvikové letky), tvorba interaktivních prvků v muzeích a aktivní zapojení návštěvníků do prohlídek…
Široká diskuze se rozvinula též kolem výměny muzejních artefaktů a jejich případný prodej. Závěr byl téměř jednohlasný. Ano, nakupovat, ale neprodávat. Nakupovat proto, aby se artefakty dostaly do muzeí a mezi veřejnost, a neprodávat z toho důvodu, aby nezmizela spousta cenných věcí do zahraničí…
Okrajově bylo probráno i celkem důležité téma – zapojení muzeí do výukových osnov základních a středních škol a přenesení výukových hodin přímo do muzeí. V Žatci se již do takové výuky zapojily dvě školy, pro které byly učiteli a předsedou spolku Václavem Vaškem zpracovány otázky pro jednotlivé tematické bloky, napasované na muzeum Korea-Merkur…
Pro opravdu živou a dlouhou diskuzi se bohužel takto napoprvé nedostalo na další téma, organizování tematických přednášek ke specifikám jednotlivých muzeí, se kterými by mohl každý zástupce „svého“ muzea seznámit ostatní. Proto vznikl nápad organizovat další podobná setkání. Vzhledem ke vzdálenostem nejlépe dvoudenní, kdy by bylo možno navštívit přes den dvě blízká muzea a večer řešit všechny pozitivní i negativní zkušenosti provozovatelů. Všichni zúčastnění věří tomu, že při společných setkáních se naváže spousta přátelství, třeba v minulosti pošramocených. Vždyť z vlastní zkušenosti vím, že spousta z vás našemu muzeu nezištně pomohla a bez nich by ani nemohlo vzniknout…
Pár fotografií od Vaška Jukla…
Neváhejme proto a dejme prostor i dalším leteckým nadšencům, kteří by měli zájem se společného setkávání zúčastnit. Nebojme se toho, spolu to dokážeme. Stačí trocha místa, kde bychom mohli posedět a diskutovat, ubytování a kus žvance si dokáže zajistit každý sám. A můžeme začít hned v listopadu, pokud nám to Prymulavirus Microchiropteralis dovolí…
František „Frankie“ Blahout
Letci Žatec, z. s., Český svaz letectví, z. s.