Vážené dámy, vážení pánové, drahé kolegyně, drazí kolegové,
dovolte mi, prosím, abych vám oznámila, že český výzkumný tým KOSMOW, který jsem v roce 2016 spoluzaložila s mým otcem Jaroslavem Sýkorou, zúročil svou osmiletou výzkumnou činnost v oblasti kosmického výzkumu na mezinárodním poli založením historicky prvního českého vědecko – výzkumného pracoviště zaměřeného na oblast kosmického výzkumu, kosmických aktivit a obecně na fungování člověka a malých sociálních skupin širokého spektra EXPONOVANÝCH PROFESÍ působících ve vysoce specifických, extrémně a nadlimitně náročných životních/pracovních podmínkách, vykonávajících specifickou všestranně náročnou a specifickou lidskou činnost.
Svůj záměr, jehož zrod sahá do hluboké historie, jsem obhájila dne 17. dubna 2024 před Akademickou komorou Vědeckého senátu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J.E. Purkyně, pod vedením jeho předsedkyně PhDr. Bc. Kateřiny Smejkalové, Ph.D., který návrh jednohlasně schválil, a to za vysoké podpory vedení FSE UJEP, konkrétně děkana FSE Mgr. Ondřeje Moce, Ph.D., proděkanky pro vědu a doktorandské studium Doc. Ing. Lenky Slavíkové, Ph.D., proděkanky pro vnější vztahy Mgr. PhDr. Jitky Laštovkové, Ph.D., tajemnice FSE Ing. Dagmar Kubišové a dalších pracovníků fakulty i univerzity, a také samotného rektora UJEP Doc. RNDr. Jaroslava Koutského, Ph.D., který stál u „prvních krůčků“ našeho týmu v pozici děkana FSE UJEP a mohl tak po několik let sledovat průběh a vývoj naší činnosti.
INSTITUT KOSMICKÉHO VÝZKUMU JAROSLAVA SÝKORY Univerzity J.E. Purkyně zahájil svoji činnost dne 11. května 2024, v den nedožitých 90. narozenin mého otce Jaroslava Sýkory, který věnoval svému bádání v oblasti letectví a kosmonautiky celý svůj profesní i osobní život. Byl vědcem a výzkumníkem, který neznal překážek, který usilovně pracoval po celý svůj život, i přes vážné zdravotní potíže, které mu způsobovalo 28 let jeho onkologické onemocnění. Byl vizionářem, nesmírně inspirující osobností, „pokojným
i nepokojným bojovníkem“ jdoucím neochvějně za svými vlastními i prosociálními cíli a vizemi, zůstal navždy ve svém srdci vojákem, pilotem a patriotem své země, Armádu České republiky, v rámci které založil několik výzkumných a expertních pracovišť pro vrcholové velení armády, podporoval všestranně po celý svůj život. Po četných konzultacích s významnými osobnostmi Česka jsem se proto odvážila uvést v život svou myšlenku o založení Institutu nesoucího jméno tohoto vědce a obdivuhodného člověka, za významné podpory naší univerzity jako celku i jednotlivých pracovníků.
Český tým navázal na činnost výzkumného týmu bývalého stíhacího pilota, sociologa
a zakladatele kosmického výzkumu v 80. letech 19. století v České republice PhDr. Jaroslava Sýkory, plukovníka v.v., IAAM, jeho zástupkyně a nestorky kosmické psychologie PhDr. Ivy Šolcové a dalších vysoce uznávaných českých vědců, RNDr. Zdeňka Drahoty, DrSc., bývalého ředitele Fyziologického ústavu Československé akademie věd, Doc. MUDr. Josefa Dvořáka, DrSc., lékaře a vědce pro kosmické lékařství a dalších expertů. Sýkorův tým se v letech 1980 – 2015 etabloval celosvětově na mezinárodním poli a účastnil se řady mezinárodních výzkumných projektů organizovaných Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a Institutem biomedicínských problémů Akademie věd (IBMP RAS).
V lednu 2016, po 25 letech strávených v uniformovaném světě v pozici psycholožky, výzkumníka a vedoucí několika expertních a výzkumných pracovišť → Armáda České republiky, Ministerstvo obrany ČR, které mi umožnilo vytvořit a rozvíjet autorsky vlastní Model sociálního akčního výzkumu, jsem převzala pomyslnou štafetu od svého otce a předložením výzkumného projektu jsem požádala o přijetí k účasti v unikátním mezinárodním projektu „SIRIUS 2017 – 2027“, jehož organizátory byly Institut biomedicínských problémů Akademie věd (IBMP RAS) a Úřad pro letectví a kosmonautiku NASA (NASA HRP). Cílem a smyslem projektu byla realizace dlouhodobých simulovaných vesmírných letů a meziplanetárních pobytů v modu izolačních experimentů. Od roku 2016 dosud tak novodobý tým KOSMOW realizoval autorsky vlastní studie v rámci čtyřech izolačních experimentů: SIRIUS-17, SIRIUS- 19, SIRIUS-21 a SIRIUS-23. Výsledky své práce prezentoval tým na 11 mezinárodních a domácích konferencích a kongresech, mezi nejvýznamnější z nich lze jmenovat prezentace na kongresu 73. IAC v roce 2022 Paříži a na 74. IAC v roce 2023 v Baku pořádané Mezinárodní astronautickou federací (IAF). Úspěchem týmu, v letošním roce, je i přijetí třech abstraktů pro výroční kongres 75. IAC v říjnu tohoto roku v Miláně, kde budeme prezentovat další klíčové výstupy z výše uvedených studií. V letošním roce bude projekt „SIRIUS“ úspěšně uzavřen 14. listopadu ukončením posledního 12měsíčního izolačního experimentu simulujícího vesmírný let na Měsíc.
V létě roku 2021 tým KOSMOW zorganizoval autorsky vlastní pilotní výzkumný projekt „AQUAKOSMOW10“, jehož cílovou skupinou byl tým potápěčů simulujících ponorem a pobytem v kesonu v hloubce 13 metrů pod vodní hladinou po dobu 10 dní vesmírný let na Měsíc. Studie byla skromným pokusem navázat na Sýkorův jedinečný izolační experiment v razící štole v Tišnově u Brna realizovaný v roce 1988 pod názvem „ŠTOLA 88“, pojatý jako simulovaný let na Mars, a zároveň přípravou na výzkumný projekt AQUASPACE 17-21, který zamýšlíme realizovat v letech 2025 – 2030, rovněž s týmem potápěčů pod vedením Mgr. Davida Vondráška a Michala Doktora na jihu Čech, ve Slověnickém mlýně. V rámci tohoto projektu tým zahájil a rozvinul významnou vědecko-výzkumnou spolupráci s týmem Ing. Daniela Adamovského, Ph.D. a Ing. Arch. Lenky Maierové z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze, a také s Hynkem Medřickým z firmy Spectrasol, českým expertem na vliv světla na lidský organismus a světelné jevy.
Masivní letitou podporu, bývalého i současného týmu, poskytoval další z tehdejších Sýkorových kolegů významný český psycholog, matematik, vědec, kouč, zakladatel a ředitel společnosti QED GROUP Doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvan Bahbouh, který je zároveň supervizorem českého týmu a nyní je v nové pozici předsedy „Vědeckého senátu Institutu kosmického výzkumu Jaroslava Sýkory UJEP“. Radvan Bahbouh je zároveň autorem unikátní sociodiagnostické a intervenční metody SOCIOMAPOVÁNÍ, která je jednou z klíčových komponent výše uvedeného Modelu sociálního výzkumu, která byla hojně používána po dobu 25 let v české armádě, 8 let v projektu „SIRIUS“, a která v posledních letech sklidila značný úspěch v rámci námi prezentovaných výsledků projektů „SIRIUS“ a „AQUAKOSMOW10“, zejména na mezinárodním poli.
O upevnění pozice začínajícího týmu a rozvoj jeho činnosti v letech 2016 – 2019 se značnou měrou zasloužil i Odbor kosmických aktivit a nových technologií Ministerstva dopravy České republiky, konkrétně ředitel odboru JUDr. Václav Kobera a tehdejší členka jeho týmu Mgr. Dagmar Healey, kteří tým motivovali k podání „Návrhu“ na grantovou podporu, ředitel odboru v roce 2019 zaštítil projekt v pozici aplikačního garanta v rámci podpořeného projektu.
Získání podpory v červnu 2020, ze strany Technologické agentury ČR, pro roky 2020 – 2024, bylo dalším aspektem významné podpory, díky které mohl tým plně rozvíjet svou odbornou činnost, také reprezentovat český kosmický výzkum přímo v místě realizace izolačních experimentů projektu „SIRIUS“ po boku 17 vědecko – výzkumných týmů z 11 států světa. Technologická agentura ČR je proto dalším důležitým prvkem v řetězci podpory, díky které jsme mohli nyní otevřít Institut, o kterém si nyní dovoluji vás informovat.
V závěru mého sdělení bych vás ráda upozornila na tři z klíčových aktivit, kterými činnost, již na platformě Institutu, zahájíme. První z nich je naše účast, společně s dalšími čtyřmi fakultami UJEP, na „Veletrhu vědy 2024“, který se pod záštitou Akademie věd ČR uskuteční na výstavišti v Letňanech ve dnech 31. května až 1. června 2024. S předstihem si dovoluji dále avizovat námi organizovanou již 3. odbornou konferenci v hotelu DAP v Praze 6 – Dejvicích, která se uskuteční 28. listopadu tohoto roku od 9.00 do 16.00, v rámci které vám představíme smysl, cíl, tematické zaměření a zejména hlavní i dílčí úkoly Institutu, ale také snahy o spolupráci a účast v projektech významných mezinárodních institucí (NASA, ESA a další), pracovišť, společností a univerzit (např. Univerzita v Bergenu, Univerzita L. Maxmiliána v Mnichově ad.), se kterými bychom rádi buď prohloubili dosavadní spolupráci nebo nově navázali pracovní vztahy v oblasti vědy a výzkumu v rámci vesmíru. Též zazní další klíčové výsledky z našeho projektu AQUAKOSMOW10, rovněž nástin zamýšleného projektu AQUASPACE 17-21, na kterém budou participovat významné české i zahraniční instituce a výzkumní pracovníci mnoha oborů. Tímto si vás dovoluji na konferenci předběžně pozvat, oficiální pozvánku budeme rozesílat v měsíci červnu t.r. Významným počinem bude i vystoupení třech členů Institutu na výše zmíněném kongresu 75. IAC v Miláně ve dnech 14.-18. října tohoto roku.
Ještě mi, prosím, dovolte, abych s vámi sdílela, že autorkou loga právě „narozeného“ Institutu je naše milá kolegyně, socioložka, psycholožka a výzkumná pracovnice týmu KOSMOW od roku 2021 Bc. et Bc. Matylda Klosová, která v něm dokázala zobrazit a citlivě propojit všechny důležité mezníky mnoha desítek let trvající usilovné a poctivé práce výše uvedených vědců, i výtvarně skloubit vše v duchu kosmických aktivit na mezinárodním poli.
Nyní zbývá co nejvřeleji poděkovat vám všem, které tímto sdělením oslovuji, za nebývalou všestrannou různorodou a mnoho let trvající podporu mé osoby (zejména v roce 2016 – 2019), kdy jsem se snažila uvést v nový život český kosmický výzkum v roli „osamělé běžkyně“, za podporu rozvíjejícího se týmu KOSMOW, kterému jste vždy drželi palce, ale i za DŮVĚRU, kterou jste v mé vize a v naši týmovou činnost vložili. Nesmírně jsme si vždy této podpory a důvěry vážili. Jsem přesvědčena, že jsme vás svými výsledky nezklamali.
Děkuji vám za čas, který jste věnovali mému sdělení, těším se na vaše eventuální reakce a zpětnou vazbu, kterou od vás dostáváme vždy po námi organizovaných konferencích, těším se na osobní setkání či potkávání se s vámi všemi, nejen v tomto roce.
S pozdravem „Per Aspera ad Astra“, v hluboké úctě a respektu,
Kateřina s kolektivem Institutu J. Sýkory