Poslední vzlet aneb Konec historie letiště Bechyně… (úvodní barevná fotografie ukazuje letecký památník v objektu kasáren letiště Bechyně, to jediné, co zde z létání zbylo…)
Během 80.tých let piloti z Bechyně zvyšovali svou připravenost, cvičili ostré střelby na Baltu, rychlou evakuaci letiště, přesuny na záložní letiště, v srpnu 1989 se naposled zúčastnili cvičení v Astrachani. Po listopadových událostech , kdy se z „bývalých úhlavních nepřátel“ rodili budoucí spojenci, došlo k celkovému uvolnění. Při bojové pohotovosti se prodloužil limit z 1 hodiny na 2 hodiny pro 1/3 sil a zbytek až do 12 hodin místo dřívějších 2 hodin. K havárii budějovického letounu u Tučap byli puštěni i novináři!
A v roce 1990 byl na letišti poprvé uspořádán místní letecký den pro širokou veřejnost. Konaly se i vyhlídkové lety s vrtulníkem MI-8 a letounem L-410 Turbolet, o které byl obrovský zájem.
Provoz letiště byl upraven tak, že se nelétalo večer ani v noci a později ani o víkendech.
Bechyně se začala reorganizovat, docházelo k přesunům a rušení některých útvarů, omezování a změně výcviku pilotů.
Již v únoru 1990 Rada obrany státu rozhodla mimo jiné o ukončení provozu na několika vojenských letištích a zrušení útvarů ke 31.5.1993. O tomto záměru věděli jen nejvyšší důstojníci a pluk zatím nadále žil svým vlastním životem. V červnu 1992 se chystal opět letecký den pro veřejnost, ale došlo k tragické nehodě při nácviku akrobacie, tak byla akce zrušena.
Během roku 1992 probíhají jednání o rozdělení republiky. Týká se to i armády a letectva , část pilotů a letounů se odesílá na Slovensko.
V únoru 1993 byl přečten všem příslušníkům 9.slp rozkaz o zrušení útvaru. Někteří piloti přecházejí k jiným útvarům, mnozí odešli do civilu a dochází k masovému stěhování techniky a materiálu na jiná letiště. Do konce roku 1993 pracovala v Bechyni likvidační skupina , která se postarala o konečné vyklizení objektů.
Letiště ukončilo provoz po 40.ti letech svého trvání a v letošním roce si tak můžeme připomenout 70let od jeho vzniku a 30 let od jeho zrušení.
Celý prostor letiště je nyní využit pro potřeby ženijního vojska a vojenské policie.
Podle knihy Jiří Havel „O létání v Bechyni“ zpracovala Eva Fišerová